Model Trajdy v procesu (aktualizováno)

posted in: Novinky | 1

Od února 2020 pracuji na novém modelu terénní Tatry TerrNo 1 z expedice Tatra kolem světa 2, které dnes už nikdo neřekne jinak než Trajda. Tato expedice zahájila svoji cestu 22.2.2020 ve 2 hodiny odpoledne odjezdem od Rudolfina v Praze. V té době jsem už začal na modelu pracovat a proto jsem nemohl na odjezdu chybět i z důvodu pořízení nezbytných referencí pro model. Mrkněte na fotografie z odjezdu týmu TKS2.

 

Model vytvářím v měřítku 1:16. Ve výsledku to bude stavebnice, která se vytiskne na 3D tiskárně. Model je rozdělen na několik sestav od podvozku po střechu a interiér. Chci, aby se dal snadno vytisknout a sestavit a taky rozebrat kdykoli bude potřeba. Myslím na to, že v budoucnu bych nahradil statický podvozek RC podvozkem. Stejně jako první Tatra bude mít otvíravé dveře kabiny a nástavby, sklopnou kabinu, odnímatelnou střechu, kyvnou zadní nápravu, případně stany na střeše, otáčecí přední kola, nastavitelné ochranu proti podjetí, interiér. Pro představu přikládám několik obrázků z 3D programu se schématy jednotlivých sestav.

První prototyp modelu dopadl dobře. Je tam několik drobných věcí, na které se budu muset ještě zaměřit. Tisk zabere něco kolem 300 hodin a spotřeba je asi 3 kg materiálu. Bez problémů tisknu na Prusovi MK2S, MK3 a MK3S. Materiál PLA.

V další fázi jsem se zaměřil na vytvoření grafiky a polepů. Podklady pro grafiku jsem sháněl, kde se dalo (na internetu, v ábíčku,…), ale nejvíc mi pomohly vlastní fotky z odjezdu Tatry. Každou čárku, puntík, plochu a logo jsem překreslil.

Následně jsem model polepil. Docela jsem měl obavy, jak to dopadne, protože přece jen ty polepy jsou celoplošné, je to všelijak tvarované, jsou tam nejrůznější výstupky pro dvířka, zámky atd a papír to buďto všechno schová, což nechci nebo se protrhne (což taky nechci). Nakonec jsem našel způsob jak se s tím vypořádat. Další trabl (nebo výzva chcete-li) se zdá být vyřešen(a).

Včera (pondělí 2.6.2020) jsem ten model nafotil. Od první myšlenky k hotovému modelu, který jsem držel v ruce uplynul necelý půlrok. Byl to výjimečný okamžik a tak jsem obě Tatry nafotil společně: jako historicky první společnou expediční vyjížďku obou Tater, byť jen po naší zahradě. Když jsem ty fotky dával později na facebook, zjistil jsem, že ten den to bylo přesně 100 dní od výjezdu expedice TKS2 od Rudolfina.

 

Opravil jsem několik detailů a pomalu model začnu dokončovat. Prohlédněte si Trajdu ve 3D:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *