WIP: Lokomotiva řady 749 “Zamračená”

posted in: Novinky | 0

První a druhý model

Asi před 2 lety jsem se rozhodl, že zkusím vymodelovat lokomotivu, na které bych si vyzkoušel všechna úskalí ohledně 3D modelování a 3D tisku a vybral si jednu z nejznámějších lokomotiv na české železnici “Bardotku” nebo také “Zamračenou”. Dřív, než jsem si stihl sehnat všechny podklady, měl jsem model hotový. Následně jsem začal zjišťovat, že snad vše, co jsem dosud vytvořil je prostě špatně. V jedný chvíli jsem modeloval podle typového výkresu 0. série (prototypové), detaily jsem upravoval podle fotografií III. série, střechu jsem si pro jednoduchost zjednodušil. No nakonec z toho modelu vznikl takový mix všech možných sérií Bardotek doplněný vlastními detaily. Stihl jsem tehdy vytisknout 2 modely. Oba modely byly stejné, jen první byl vytištěn v měřítku 1:40 a druhý v měřítku 1:25.

První model v měřítku 1:40
Druhý model v měřítku 1:25

Podklady pro nový model

Už tehdy jsem si řekl, že to tak nesmím nechat a Bardotku musím celou předělat. Ten okamžik přišel letos a postupně jsem začal shánět veškeré možné podklady, které se sehnat daly – typové výkresy všech sérií, knížky o údržbě lokomotiv řady 749 na aukru, dokonce i příručku ČKD pro údržbu a provoz lokomotiv. Navštívil jsem také muzeum ČD v Lužné u Rakovníka, kde jsem si prototypovou i sériovou lokomotivu důkladně nafotil.

Nový model v procesu

Jakmile jsem sehnal všechny možné podklady, pustil jsem se do modelování. Momentálně jsem ve fázi, kdy mám vnějšek hotový, mám rozpracovanou kabinu. Jedná se o lokomotivu řady 749 III. série (resp. T 478.1 III. serie – označení před přečíslováním).

Rendry modelu a obrázky z 3D programu

Co dál?

Postupně se chystám model připravit pro 3D tisk. V tom žádný problém nevidím. Dále bych rád do strojovny nacpal elektoniku, aby byl model chytrý a dálkově ovladatelný přes mobil, ale popravdě řečeno, zatím s tím nemám skoro žádné zkušenosti. Mám doma arduino s celým starter packem a i nějaký ten kurz jsem už absolvoval. Zde mé zkušenosti končí. Každopádně, moje představa je vytvořit takového ozobota, respektive ozolokomotivubota…Taková, kterou můžete programovat přímo v kolejišti přidáváním barevných “příkazů”. Která, když jí začnou docházet baterky, zajede do depa, aby dobila baterky. Která zastaví ve stanici a před zarážedlem, případně pojede na druhou stranu. Která si bude žít vlastním životem, když jí to dovolíte. K takové funkčnosti předpokládám, že bude potřeba prohloubit znalosti o Arduinu, a doučit se něco o Raspberry Pi. Vyhlídky by byly, tak uvidíme, jaká bude realita.