WIP: MTX Tatra V8

posted in: Novinky | 1

S novým rokem 2021 jsem se pustil do nového modelu. Už delší dobu se chystám vyrobit model sportovního auta, které obdivuju snad od svých 8 let. Řeč je o prvním českém supersportovním autě z dílny Metalexu, jehož autorem designu je Václav Král. Jedná se o vůz MTX Tatra V8, kterému se říká taky Supertatra a bývá přirovnáván jako české Lamborghini. Ve výsledku si představuju model 1:10 na dálkové ovládání..

Podklady

Veškeré podklady jsem hledal na internetu, kde se dá najít výkres s bočním pohledem a půdorysem, který  odpovídá skutečnému tvaru. Dále vycházím z poměrně velkého množství fotek, které se dají na internetu dohledat a videí na youtube. Pro čerpání inspirace jsem si také sehnal papírový model v měřítku 1:18 a knížku o Václavu Královi. Na wikipedii jsem našel skutečné rozměry vozu a další informace.

3D model exteriéru

Na modelu jako vždy pracuju ve volném čase. Svým způsobem je tento model jiný, protože se musím nově vypořádat s relativně složitým “organickým” tvarováním, kde žádná hrana není ostrá a žádný úhel není kolmý.  

Podvozek

Začátkem února jsem se pustil do modelování podvozku. Nejsem žádný expert na RC podvozky a tak jsem se rozhodl rozebrat podvozek mého RC modelu Subaru Impreza WRC v měřítku 1:10, který jsem kdysi asi tak před 15 lety koupil od jednoho modeláře a RC maniaka. V minulosti jsem už nějaké součástky, které se zlomily tiskl a už tehdy jsem si říkal, že by nebylo vůbec od věci mít celý ten podvozek vymodelovaný ve 3D, ať už kvůli tisku náhradních součástek nebo tvorbě vlastního auta. Podvozek tedy postupně rozebírám až na úroveň diferenciálu, tlumičů, unašečů náprav, zkrátka vše co jde,tak odšroubuju, abych veškeré součástky změřil, překreslil a následně vše zas smontoval zpět…

Model pro 3D tisk

První model pro 3D tisk mám skoro hotový…po třech měsících modelování mám model, který v nejbližších dnech pošlu na svojí mikro farmu k tisku..od začátku si řikám jak tohle dopadne a řikám si to pořád…

Další postup

Nyní se pustim do tisku…předpokládám, že první verzi, kterou se odvážím ukázat budu mít za měsíc…teda pokud vše půjde dobře a podle nejlepších představ…

Více informací a MTX Tatře

Pokud vás Supertatra zajímá, na internetu se dá dohledat celá řada informací. V první řadě se doporučuju se podívat na wikipedii. Zajímavé je také čtení na servru auto.cz. Neméně zajímavý je fakt, že MTX Tatra V8 byla použita v klipu od Kanye Westa. Dále doporučuju dokument o designéru Václavu Královi Podívejte se také na stránku výrobce firmy Metalex. Případně i na  Jinak na googlu a na youtube se dá dohledat celá řada fotografií a videí.

Wikipedie – MTX Tatra V8
Článek na serveru Auto.cz
Videoklip od Kanye West s MTX Tatrou V8
Dokument GEN o Václavu Královi
Webové stránky výrobce firmy MTX

  1. Libor Špecinger

    Tak na tohle se moc těším. Osobě jsem měl tu velkou čest se svézt právě když se Tatra připravovala /oživovala pro natáčení klipu od Kanye v okolí muzea Lány. Super zážitek!!!! To auto se mělo prostě vyrábět a dál vyvíjet.
    Až bude model hotov jsem jeden z prvních v řadě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *