Tatra kolem světa byla expedice pětičlenné posádky československých občanů, kteří se speciálním nákladním automobilem Tatra 815 GTC projeli 67 států světa za účelem propagace automobilů Tatra a dalších československých výrobků, natočení původního poznávacího televizního seriálu a dvou celovečerních filmů o putování světem. Expedice se na cestu vydala 18. března 1987 z pražského Staroměstského náměstí, po ujetí cca 200 000 km se na totéž místo vrátila 4. května 1990.

Model Tatry kolem světa je vytvořen pro 3D tisk v měřítku 1:16. Rozměry modelu jsou 596 mm (délka)  × 147 mm (šířka) × 239 mm (výška). Data pro 3D tisk jsou ve formátu STL. Dále jsou k dispozici archy A4 pro tisk polepů v PDF. Téměř celý model lze sestavit mechanicky, kromě 3D vytisklých součástek bude zapotřebí také šroubků, matiček a dalšího materiálu. Změnu měřítka nedoporučuji. Doporučená tiskárna pro tento model je Prusa i3 MK2 nebo MK3.

Model byl vytištěn na 3D tiskárnách Prusa i3 MK2S a MK3S.

Fotografie složeného modelu:

Fotografie jednotlivých součástek

Prohlédněte si návod k sestavení klepnutím na obrázek níže:

0
hodin tisku
0
gramů
0
souborů STL
0
součástek

Prozkoumejte 3D model ve vašem prohlížeči.

Děkuji Petrovi Šenkeříkovi a Petrovi Sechovcovi, kteří Tatru 815 GTC vytiskli, sestavili a zaslali fotografie.

V sobotu 1.2.2020 proběhla v budově Českého rozhlasu v Praze speciální akce, živé vysílání a promítání znovuobjevených cestopisných filmů natočených při první expedici Tatry kolem světa. Hosty v živém vysílání byli dva členové posádky první expedice (Stanislav Synek a Karel Valchař) a organizátoři druhé expedice Tatra kolem světa 2 (Marek Havlíček a Petr Holeček). Během této akce byl k vidění i model Tatry 815 GTC v měřítku 1:16, vyrobený pomocí 3D tisku.

Odkazy:

Máte zájem o tento model?

V případě zájmu mě kontaktujte pomocí formuláře. Odkaz ke stažení dat pošlu po přijetí platby.

Cena: 1 000 Kč (40 euro) – model pro 3D tisk, platba pouze převodem, platí pouze pro Česko + Slovensko

V rámci ceny je zahrnuto:

  • Royalty free licence (platíte pouze jednou)
  • data v STL
  • G-code pro tiskárnu Prusa i3
  • návod k sestavení modelu ve vysoké kvalitě
  • polepy
  • Aktualizace dat, modifikace, doplňky atd.
 
K modelu je možné přiobjednat další materiál (šroubky, matičky, podložky, nerezové tyčky, polepy, folie, vzorky filamentů pro drobné díly). Cena je 500 Kč.

 

Pokud nemáte 3D tiskárnu  a máte zájem o sestavený model, je to možné, ale cena je relativně vysoká. Je třeba vzít v úvahu, že 3D tisk zabere asi 330 hodin. Pokud máte zájem o více informací, napište.

Upozornění: Odesláním vyplněného formuláře dáváte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů. Model nebo jakákoli část smí být dále šířena pouze s vědomím autora.