Otázka: Chtěl bych si model vyrobit v menším měřítku než je k dispozici. Je to možné?

Odpověď: Ano, je to možné.  Pokud plánujete tisknout v jiném měřítku, doporučujeme vytisknout si ukázkové soubory, které najdete na webu pod odkazem k modelu. Potom budete mít lepší představu, zda-li je tisk ve vámi voleném měřítku možný. 

 

Otázka: Pro svoji potřebu bych potřeboval některý díl upravit. Můžete mi díl upravit?

Odpověď: Úpravu modelu běžně neprovádíme. Předpokládá se, že každý modelář si model upraví sám. K modelu jsou kromě STL souborů k dispozici také zdrojová data. Pokud si od nás úpravu modelu přejete, napište nám a mi Vám zhotovíme cenovou nabídku za tyto práce.

 

Otázka: Mám tiskárnu, ale nevím, zda-li na ni model zvládnu vyrobit.

Odpověď: Na webu pod odkazem ke každému modelu si můžete stáhnout ukázkové soubory STL. Jedná se o soubory, u kterých si myslíme, že může dojít k nějakým komplikacím. Vybíráme např. nejmenší díl, největší díl, sestavu k otestování vůle ve spojích apod. Dále si můžete stáhnout seznam všech dílů, u kterých je uvedena velikost jednotlivých dílů.

 

Otázka: Je možné získat model ve formátu STEP?

Odpověď: Momentálně jsou jsou k dispozici pouze ve formátu STL. 3D modely, ze kterých se data v STL exportují, jsou polygonové.

 

Otázka: Mohu model upravovat, přeposílat, veřejně vystavovat nebo zakázkově tisknout?

Odpověď: Bez našeho souhlasu je zakázáno model dále šířit. Data našich modelů jsou určena pro soukromé použití a pouze toho, kde si data koupí. Pokud máte v úmyslu s modelem jakkoli dále nakládat, prosím kontaktujte nás a domluvíme se, za jakých podmínek to je možné.

 

Otázka: Chtěl bych s vámi spolupracovat.

Odpověď: Napište nám vaší představu a případně se domluvíme na další spolupráci.

Otázka: Mám zájem o model, ale nemám 3D tiskárnu. Můžete mi model vyrobit?

Odpověď: Modely jsou primárně určené pro majitelé 3D tiskáren, kteří si zvládnou model vytisknout sami. Pokud nemáte 3D tiskárnu a máte zájem o hotový model, oslovte nás a my vám zajistíme výrobu. Očekávejte však, že cena za model je relativně vysoká. Některé modely se tisknou i několik stovek hodin. Každou tiskovou hodinu účtujeme částkou 60 Kč. V této ceně je zahrnutý materiál (PLA), základní postproces (odstranění podpor, očištění vytištěných částí), lepení a kompletaci modelu. Hotový model, který se tiskne více jak 300 hodin pak může vyjít na 20 tisíc Kč.

 

Otázka: Jak si mohu model objednat?

Odpověď: Model je možné objednat si skrz formulář v odkazu k modelu. Po obdržení e-mailu vám obratem pošleme platební údaje a další informace. Po obrdžení platby vám na e-mail odešleme odkaz ke stažení. Momentálně pracujeme na e-shopu, přičemž se celý proces zjednoduší a zlepší.

 

Otázka: Měl bych zájem o model lokomotivy, traktoru, kamionu, budovy apod. Budete ho mít v nabídce?

Odpověď: Napište nám, o jaký model byste měli zájem a my zvážíme případnou přípravu modelu pro 3D tisk. Preferujeme modely českých a slovenských výrobců (Škoda, Tatra, Liaz, Zetor, Karosa, Jawa, ČKD, Praga, aj.), ale není to podmínkou (třeba jednou vyrobíme Pendolino). Musí se jednat o unikátní model nebo speciál v co největším měřítku (1:32 až 1:10) . Nebudeme vyrábět model, který je běžně k dostání (např. Tatru 603, která je úžasná, ale zároveň ten model vyrábí Abrex). Máme několik plánů, jaké modely bychom rádi v budoucnu připravili. Uvažujeme o modelech vagónů s podvozky rybák (osobní a nákladní), RC super sportovní supertatře MTX Tatra V8, jedna z parních lokomotiv “stoosma” nebo “hrboun”, lokomotivě řady T748 “zamračené” případně i “brejlovci” (mají stejné podvozky), expediční “kačena” Tatra 805 Hanzelka & Zikmund, Tatře 138 expedice Lambaréne, láká nás nějaký vojenský speciál Tatry 815-7 aj.