MTX Tatra V8 je československý dvoumístný supersportovní automobil se vzduchem chlazeným vidlicovým osmiválcovým motorem vyráběný firmou Metalex v kooperaci s automobilkou Tatra. Automobil je držitelem rychlostního rekordu s maximem 265 km/h. Automobil byl vyroben pouze ve 3 exemplářích (barva černá, červená a bílá).

Autorem návrhu dynamicky působící sportovní karosérie byl český designér Václav Král.

Pro více informací o automobilu doporučuji prozkoumat webové stránky:

Wikipedie – MTX Tatra V8
Článek na serveru Auto.cz
Videoklip od Kanye West s MTX Tatrou V8
Dokument GEN o Václavu Královi
Webové stránky výrobce firmy MTX

Podklady pro model

Začátkem roku 2021 jsem začal pracovat na modelu vozu MTX Tatra V8. Model je v měřítku 1:10 a je osazen RC podvozkem.

Podklady pro karosérii jsem hledal na internetu. Vycházel jsem z výkresu pohledů shora a zboku. Dobrým podkladem byla také vystřihovánka modelu v měřítku 1:18. Dveře, přední kapota a zadní část odkrývající motor jsou otevíratelné.  Model je včetně interiéru. Podvozek je vymodelovaný podle skutečného závodního RC podvozku 1:10 (pravděpodobně zn. Himoto).

3D model

Model je kompletně vytvořen ve Sketchupu 2020 s rozšiřujícími pluginy. Model jsem ve volných chvílích vytvářel asi 3 měsíce. V lednu jsem modeloval karosérii, v únoru podvozek a v březnu jsem upravoval celý model pro 3D tisk.

3D tisk

Karosérie je vytištěna z PLA, podvozek z PET-G. Tiskl jsem na tiskárnách Prusa i3 MK2, MK3 a MK3S. Tisk a kompletace modelu mi zabrala celý duben. Karosérii jsem následně přestříkal plničem a finální barvou.

Finální model

Děkuji firmě MTX spol s r. o. za knihu a věnování!